KAJAKI MAŁOPOLSKA - CZYLI GDZIE, JAK I KIEDY?

KAJAKI MAŁOPOLSKA – CZYLI GDZIE PŁYWAĆ NA POŁUDNIU POLSKI

Kajaki małopolska czy gdzie wybrać się na kajak w południowej Polsce.  Pozwól, że zaprezentujemy Ci najpiękniejszą trasę kajakową w Małopolsce oraz udzielimy kilka wskazówek jak taki spływ zorganizować i jak się do niego przygotować.

 

KAJKI MALOPOLSKA, PRZEŁOM DUNAJCA – TUTAJ ZACZYNA SIĘ PRZYGODA Z KAJAKIEM

Kajaki w Małopolsce tylko na Dunajcu. Rzeka Dunajec o długości 247 km to najpiękniejsza górska rzeka w Polsce, wyróżniająca się pięknem otaczającego ją krajobrazu. 20 km spływ przez Pieniński Park Narodowy ma swój początek w Niedzicy, tuż przy zaporze na Jeziorze Czorsztyńskim. Tą łatwą trasę można pokonać już w 2-4h.

Początek trasy charakteryzuje się wolno płynącym odcinkiem rzeki, koryto rzeki jest szerokie. Po pokonaniu około 4 km dopływamy do miejscowości Sromowce Niżne skąd można rozpocząć krótszy odcinek spływu kajakowego na Dunajcu. Po minięciu Sromowiec Niżnych, kładki czyli charakterystycznego mostu nad Dunajcem, w okolicy Czerwonego Klasztoru – łączącego Polskę i Słowację, wpływamy w Pieniński Przełom Dunajca. Unikatowy, wyjątkowy odcinek prowadzący wśród urwisk skalnych, u podnóża Trzech Koron, Sokolicy. Spływ kończymy w miejscowości Szczawnica lub możemy wydłużyć go do Krościenka n/Dunajcem.

Spływ kajakowy na Dunajcu nie należy do ekstremalnych, a trasa jest optymalna dla amatorów czy osób rozpoczynających przygodę z kajakarstwem dlatego rekomendujemy ją jako punkt konieczny do zobaczenia na mapie „kajaki Małopolska”

Sprawdź dostępne trasy spływów kajakowych w Małopolsce: TRASY

 

KAJAKI MAŁOPOLSKA, BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS SPŁYWU KAJAKOWEGO – CZYLI CO MUSISZ WIEDZIEĆ 

Kajakarstwo należy do niezwykle ciekawych i bezpiecznych form aktywnego spędzania czasy, zwłaszcza na rzekach łatwych czy o umiarkowanym stopniu trudności. Ta forma spędzania wolnego czasu nie wymaga dużego doświadczenia ani ponad przeciętnej sprawności fizycznej. Jak każdy sport jednak będzie bezpieczny, jeśli przestrzegać będziemy zasada bezpieczeństwa.

Postaramy się przybliżyć Wam podstawowe zasady bezpieczeństwa na spływach kajakowych, o których nie należy zapominać oraz kwestie przygotowania się do spływu kajakowego.

 

DOŚWIADCZENIE VS SPŁYW KAJAKOWY

Atrakcja w postaci spływu kajakowego po łatwej rzece jaką jest Dunajec nie zalicza się do sportu ekstremalnego a więc nie wymaga od nas dużego doświadczenia czy wysiłku. Jest to prosta forma spędzania wolnego czasu a umiejętności techniczne jesteśmy w stanie przyswoić w dość krótkim czasie. Przed rozpoczęciem spływu kajakowego warto jednak opanować podstawowe umiejętności: technikę noszenia kajak, wchodzenia – wychodzenia z niego, posługiwanie się wiosłem, umiejętność sterowania kajakiem czy chociażby opróżniania kajaka z wody.

Kajaki turystyczne są stabilne i łatwe w sterowaniu na wodzie. Zazwyczaj kilka dobrych rad i wskazówek zupełnie wystarcza by w bezpieczny sposób poradzić sobie na łatwej rzece. Pamiętacie jednak, że nie warto samemu podejmować się spływu na trudnej rzece – tutaj niezbędne są umiejętności i doświadczenie, które można nabyć chociażby podczas profesjonalnych kursów kajakarstwa górskiego.

 

SPRZĘT ASEKURACYJNY:

Kamizelka asekuracyjna jest bardzo ważnym elementem wyposażenia, który pozwoli nam bezpiecznie uczestniczyć w spływie kajakowym. Musi być dopasowana, zapięta dokładnie prze cały czas trwania spływu. Pamiętajcie – kamizelka zadziała poprawnie tylko wtedy, jeżeli będziemy mieli ją założoną na siebie i poprawnie zapiętą na zamek czy wszystkie paski! Dodatkowym wyposażeniem może być rzutka ratownicza, której możemy użyć, jeżeli ktoś wywróci się na kajaku, bądź może posłużyć nam do wyciągnięcia kajak z wody.

 

SPŁYW KAJAKOWY – TRASY

Dobór trasy powinien być uzależniony od posiadanych umiejętności i/lub doświadczenia oraz od charakteru spływu: spływ rodzinny, indywidualny to prewencja i bezpieczeństwo.

Kajaki Małopolska – sprawdź dostępne trasy spływów kajakowych: TRASY

Długość i trudność rzeki przy planowaniu spływu kajakowego

Wybór rzeki, na której będziemy poruszać się kajakiem należy rozpocząć od określenia swoich umiejętności. Każda z rzek górskich charakteryzuje się swoim poziomem trudności, określanym w 6 stopniowej skali trudności WW1 – WW6). Osoby które chcą odbyć spokojny, rekreacyjny spływ kajakowy powinny szukać rzeki o maksymalnym stopniu trudności WW2.

Rzeka nizinna – trudności jakie możemy napotkać w trakcie spływu kajakowego

Na rzece nizinnej częściej niż na rzece górskiej możemy napotkać trudności w postaci powalonych drzew, które stanowią trudność do ominięcia lub przepłynięcia pod. Zdarzyć mogę się także sytuacje, w których będziemy musieli wysiąść z kajaka i go przenieść.

Spływ kajakowy a dobór uczestników

Niezwykle ważnym elementem, wpływającym na to czy nasz spływ będzie bezpieczny i udany jest właściwy dobór uczestników. Przedstawimy wam jak można dobrać osoby, które będą płynąc ze sobą:

  • Osoba z większym doświadczeniem + osoba z mniejszym doświadczenie
  • Najlepiej kobieta z mężczyzną
  • Osoba cięższa siedzi z tyłu, również osoba bardziej doświadczona
  • Osoby, które będą siedziały z przodu odpowiedzialne są za nadawanie rytmu oraz będą wykonywały wskazówki, które będzie podpowiadać im osoba siedząca z tyłu.

Starajmy się unikać sytuacji, w których do kajaka wsiadają dwie niedoświadczone osoby.

 

Telefon na spływie kajakowym

Należy pamiętać, aby na czas trwania spływu zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy. Jest on niezbędny w razie problemów na trasie spływu lub gdy konieczne – z jakiś powodów będzie wezwanie pomocy. Telefon zabezpieczony w specjalistyczne akcesoria wodoszczelne można bezpiecznie zabrać na kajak. Na wszelki wypadek warto także zapisać numer ratunków do najbliższych jednostek, działających przy rzekach. W górach operujemy numerami alarmowymi do GOPR: 985 lub 601 100 300. Bardzo pomocna okazuje się także aplikacja „Na ratunek”. Numer ratunkowy do WOPR: 601 100 100 lub ogólnopolski numer ratunkowy 112.

 

Spływ kajakowy – alkohol i brawura

Jak pokazują statystyki, co roku z powodu alkoholu spożywanego nad wodą lub w czasie aktywności uprawianej na wodzie odnotowywanych jest coraz więcej wypadków. Pływanie kajakiem pod wpływem alkoholu jest zabronione przez prawo!

 

Spływ kajakowy – w co się ubrać i co ze sobą zabrać?

Odpowiednio dobrany ubiór oraz ekwipunek pozwolą cieszyć się udanym spływem. W ciepłe dni dobrze jest ubrać lekką – szybkoschnąca odzież: koszulkę i spodenki lub nawet strój kąpielowy. Warto także pomyśleć o ochronie oczu poprzez okulary przeciwsłoneczne. Podczas spływów kajakowych rzeką górską warto założyć na głowę kask (który wraz z kajakiem otrzymujecie od wypożyczalni czy organizatora spływu). Na rzekach nizinnych czapeczka z daszkiem lub kapelusz również mogą okazać się bardzo przydatne.

W godzinach, kiedy słońce najmocniej operuj warto zasłonić ręce – koszulą z długim rękawem lub specjalistyczną koszulką do sportów wodnych. Pozwoli nam to uniknąć poparzeń słonecznych. Nie zapominamy także o kremie z wysokim filtrem przeciwsłonecznym oraz odpowiedniej ilości wody do picia. Warto także pomyśleć i zabezpieczyć się w cieplejszą odzież, na wypadek, gdyby pogoda miała ulec pogorszeniu. Profesjonalne i dobrze wyposażone wypożyczalnie kajaków udostępniają klientom, na czas trwania spływu wodoszczelne worki, do których takie rzeczy można bezpiecznie włożyć.

 

Spływ kajakowy w obuwiu czy bez?

Pytanie, z którym często się spotykamy. Zawsze rekomendujemy spływ w obuwiu. Może być to oczywiści specjalistyczne obuwie do sportów wodnych, ale mogą to być także sandały czy trampki. Najważniejsze alby miały mocną i solidna podeszwę, która uchroni nas przed skaleczeniem. Często dno rzeki jest kamieniste, mogą znajdować się tam także korzenie czy potłuczone szkło.

Ekwipunek, który decydujemy się zabrać na czas trwania spływu powinien składać się z lekkich i niezbędnych rzeczy, tak aby nie zajmował zbyt dużo miejsca i nie utrudniał sterowania kajakiem.

 

Spływ kajakowy z najmłodszymi

Spływ kajakowy z dziećmi to fajny pomysł na spędzenie wolnego czasu i aktywny wypoczynek. To także świetna okazja do kształtowania postaw prozdrowotnych poprzez sport i obcowanie z przyrodą. Na co musimy zwróć uwagę zabierając dzieci na spływ? W jakim wieku powinny być nasze pociechy?

Kwestię wieku dziecka pozostawimy decyzji rodziców, którzy znają swoje dzieci najlepiej. Nie zaszkodzi zrobić próbę przed planowanym spływem, wypożyczając kajak na godzinę i sprawdzając jak dziecko reaguje i zachowuje się w kajaku. Pamiętać należy, że spływy kajakowe trwają zazwyczaj kilka godzin i nie zawsze istnieje możliwość wcześniejszego ich zakończenia. Dlatego też warto zastanowić się czy nasze dziecko jest już na tyle duże, że wytrzyma kilka godzin w kajaku. Jeżeli nie mamy dużego doświadczenia zawsze warto skorzystać z pomocy lokalnej firmy, która posiada wykwalifikowaną kadrę instruktorów i zna rzekę, po której chcemy spłynąć. Zadbają oni o dobór odpowiedniej trasy i czuwać będą nad Waszym bezpieczeństwem.

Pamiętajmy, że biorąc dzieci na spływ bierzemy za nie pełną odpowiedzialność a zapewnienie im  bezpieczeństwa winno być każdorazowo kwestia priorytetową.

 

KAJAKI MALOPOLSKA – najpopularniejsze trasy spływów kajakowych

 

TRASA I

SROMOWCE NIŻNE – SZCZAWNICA

(TUTAJ SPRAWDZISZ SZCZEGÓŁY TEJ TRASY)

 

Spływ kajakowy na Dunajcu, Kajaki Dunajec, Spływ kajakowy Dunajcem, Wypożyczalnia kajaków na Dunajcu _FUNRACE

 

DOSTĘPNA W FUNRACE CODZIENNIE:

9:00; 11:00; 14:00; 16:00

 

TRASA II

NIEDZICA – SZCZAWNICA

(TUTAJ SPRAWDZISZ SZCZEGÓŁY TEJ TRASY)

 

 

DOSTĘPNA W FUNRACE CODZIENNIE:

9:00; 11:00; 

 

TRASA III

SROMOWCE NIŻNE – KROŚCIENKO N/DUNAJCEM

(TUTAJ SPRAWDZISZ SZCZEGÓŁY TEJ TRASY)

 

Spływ kajakowy na Dunajcu, Kajaki Dunajec, Spływ kajakowy Dunajcem, Wypożyczalnia kajaków na Dunajcu _FUNRACE

 

DOSTĘPNA W FUNRACE CODZIENNIE:

9:00; 11:00; 

 

 

Zufali nam i nie zawiedli się

Otrzymane referencje są potwierdzeniem jakości naszych usług. Dołącz do grona zadowolonych klientów

Witaj! W czym możemy pomóc?